دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما
استودیو عکس و فیلم دریای نور پلدشت - راهنمای عکاسی پورتره از صورت خود
تاریخ : سه شنبه 20 فروردین 1392 | 12:43 ب.ظ | نویسنده : داریوش باقری

 

عکاسی پورتره از صورت خود

قبل از عکاسی

الهام گرفتن
محل عکس برداری
حالت

قبل از شروع عکاسی به دنبال ایده و الهام گرفتن باشید. این کار را می توانید در وب، در مجلات، جلد آلبوم ها و غیره انجام دهید. به یاد داشته باشید که می خواهید از خودتان نه تنها برای خودتان بلکه برای دیگران عکس بگیرید. این کار نیاز به تصمیم گیری، برخاستن، صرف زمان برای پیدا کردن ایده دارد.

محلی را برای عکس برداری انتخاب کنید که تداعی کننده یک احساس باشد، اگر این احساس یک احساس مدنی و مدرن باشد، چه خنده دار و مضحک، چه آرام و ساکن، مهم است که به خوبی با ایده های شما هماهنگ و متناسب باشد.
حالت یا مود عکس نه تنها به حالت صورت شما وابسته است بلکه با محیطی که در آن قرار دارید و نورپردازی و زمان عکس برداری نیز رابطه تنگاتنگی دارد. پورتره های سیاه و تیره حس اسرار آمیز بودن را از طریق ایجاد احساس ترس القا می کنند. این نوع عکس از روی قصد و غرض در محیط تاریک گرفته می شود. من شخصا پورتره هایی را که سوژه آن یک سایه سیاه است را دوست دارم. عکس هایی که در "ساعت طلایی" گرفته می شوند معمولا دارای رنگ های گرم و شاد هستند و استفاده از این نور طبیعی می تواند تکنیک خوبی برای کسانی باشد که از طریق نورهای مصنوعی به نتیجه ای که دلخواه آنها ایت دست پیدا نمی کنند.

تنظیمات
ابتدا،بهتر است وسایل زیر را در اختیار داشته باشیم:
سه پایه ریموت رها ساز یا تایمر فلش

یک سه پایه و یا حداقل یک سکو برای قرار داد دوربین روی آن ضروری است. وقتی دوربین را ثابت کردید مطمئن شوید تصویری که می خواهید از آن عکس برداری کنید دارای همه آیتم هایی که می خواهید هست.
استفاده از ریموت یا کنترل از راه دور شما را قادر می سازد قبل از گرفتن عکس کاملا آماده شوید، این کار اجازه می دهد تا لنزها دقیقا در زمانی که شما در موقعیت خود قرار گرفتیتد روی شما متمرکز شوند (به یاد داشته باشید اگر قبل از اینکه در محل خود قرار بگیرید لنزها را متمرکز کنید ممکن است دوربین روی محل صحیح متمرکز نشود). اگر ریموت ندارید می توانید از تایمری که روی خود دوربین قرار دارد استفاده کنید. تنها اشکال آن، متمرکز شدن یا فاصله کانونی است. من این مشکل را با تنظیم F-Stop روی 16 و یا یک مقدار بیشتر، برای دست یابی به یک عمق کانونی و تمرکز بیشتر حل کردم.
عکاسی تبریزچی


استفاده از فلش کاملا سلیقه ای است اما در موقعیت های تاریک ضرورت پیدا می کند (فلش آن بورد مستقیم است و ممکن است باعث از بین رفتن رنگ و یا ایجاد سایه در پشت شما شود. اگر فلش اکسترنال یا خارجی داشته باشید این می تواند به تنظیم زاویه نور و میزان آن روی سقف یا سطح زمین برای حذف سایه های ناخوشایند کمک کند). من معمولا شدت فلش رابه 3/4 تا 1/2 کاهش می دهم یا از یک منتشر کننده برای ملایم تر کردن نور استفاده می کنم.
عکاسی تبریزچی


اتمسفر

- پرسپکتیو
- ترکیب
- پس زمینه
- در چارچوب قرار دادن
- عمق میدان

به جای تمرکز مستقیم روی پورتره، که در اغلب موارد تاثیرگذاری کمتری دارد، سعی کنید پرسپکتیو را تغییر دهید. با عکس برداری از روی سطح زمین و یا از بالای سر سوژه اصالت بیشتری به عکی می بخشد. عمق میدان نیز می تواند افکت های خوبی ایجاد کند.
پس زمینه مهمترین عنصر یک عکس است که باید روی آن دقت زیادی کرد. رنگ یا بافت بیش از اندازه باعث می شود نقطه کانونی را از دست بدهید و عکس نیز به یک عکس خسته کننده تبدیل شود.
استفاده از یک فلش آرام تکنیک مناسبی است که می توانید از طریق آن از سوژه (خودتان) عکس برداری کنید فقط باید شاتر را بکشید تا پس زمینه مات شود و رنگ های درون تصویر بهبود پیدا کند.
در چارچوب قرار دادن عکس قبل از عکس برداری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مطمئن شوید همه عناصری که در محل فیلم برداری قرار داده اید در چارچوب قرار دارند و و چیزهای نمی خواهید از آنها عکس برداری کنید (علائم راهنمایی، افراد دیگر و ...) در چارچوب نباشند. به عمق میدانی که در مورد آن فکر کرده اید و نیز چگونگی قرار گرفتن عناصر در چارچوب نیز توجه کنید. از نور پس زمینه می توان برای ایجاد یک افکت بوکه زیبا استفاده کنید، اگر یک عمق میدان کم عمق به کار رفته باشد، این بهترین راه برای گرفتن عکس خواهد بود.
عکاسی تبریزچی


سوژه (شما)

- احساسات
- ارتباط چشمی
- لباس
- ژست یا حالت بدن

عکسی که در آن یک نفر ساکن و بدون هیچ حالتی جلوی دوربین نشسته است اصلا جذاب و خوب نخواهد بود. سعی کنید حس سوژه را به تصویر بکشید.
لباس های خود را متناسب با حسی که می خواهید در عکس دیده شود انتخاب کنید. لباس های رنگی لذت را به تصویر می کشد، لباس های تیره با حس مدنی و مدرن بود همراه است و به همین ترتیب. رنگ لباس های شما همچنین بیان کننده احساسات خاصیرا در شخصی که عکس را مشاهده می کند نیز به وجود می آورد بنابراین این نکته را نیز هنگام عکاسی در نظر داشته باشید.
اگر می خواهید مستقیما به دوربین نگاه کنید، یا نه، این کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر مستقیما به دوربین نگاه کنید به یک شات رک و راست و صادقانه دست پیدا خواهید کرد.


پردازش

- افکت ها
- دوست داشتن ها و دوست نداشتن ها
- برش
سیاه و سفید یا رنگی

عکاسی تبریزچی


برای بهبود و ارتقای عکس پلاگین های فتوشاپ بی شماری وجود دارد که مخصوص عکس های پورتره طراحی شده اند. این پلاگین ها را امتحان کنید. برخی از آنها رایگان هستند و تعدادی از آنها را نیز می توانید از اینجا پیدا کنید.
وقتی به عکس های خود نگاه می کنید به این فکر میکنید که چرا بعضی از انها را دوست دارید و بعضی دیگر را نه. به این ترتیب شما می توانید تنها با استفاده از عناصری که براتان خوشایند است و حذف موارد ناخوشایند، در زمینه عکاسی پورتره شخصی تبحر پیدا کنید.
ناحیه برش قسمتی است که شما می توانید به آن افکت های جذاب نیز اعمال کنید. شما می توانید عناصر عکس را که ممکن است کارایی خاصی نداشته باشند را جدا کرده و یک ترکیب کاملا اورجینال خلق کنید.
عکس های رنگی بگیرید ولی هر از گاه عکس های سیاه و سفید را نیز امتحان کنید. Picasa دارای یک ابزار شگفت انگیز به نام 'Filtered Black and White' است. این ابزار به شما اجازه می دهد نه تنها عکس رنگی را به عکس سیاه و سفید تبدیل کنید بلکه سایه ها و درجات رنگ درون عکس را با استفاده از قطره چکان تغییر دهید.
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی
عکاسی تبریزچی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic